Han vandt, fordi der foregik svindel, skriver USA’s præsident på Twitter om Joe Biden. En time efter trak han i land igen.

Trump siger for første gang, at Biden vandt valget, men ...

Foto: Carlos Barria/Ritzau Scanpix
Foto: Carlos Barria/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Præsident Donald Trump har søndag for første gange ytret, at demokraten Joe Biden vandt det amerikanske præsidentvalg.

Det gør han på det sociale medie Twitter.

Men sætningen fra Trump skal læses i sin helhed: ’Han vandt, fordi der foregik svindel under valget’. Altså at det var en ulovlig sejr.

»Ingen valgkontrollanter eller observatører var tilladt, stemmerne optaltes af et radikalt venstreorienteret privatejet selskab«.

Han skriver videre, at udfald på valgudstyret på valgaftenen i virkeligheden var ’dem’, der blev fanget i at stjæle stemmer. Han definerer ikke nærmere, hvem ’dem’ er.

»Valg med brevstemmer er en syg vittighed«, konstaterer Trump.

Men blot en time senere trækker han tilsyneladende i land. Det sker, efter at nyhedsmedier verden over har bidt mærke i hans første tweet.

»Han vandt kun, hvis du spørger de falske nyhedsmedier. Jeg har ikke erkendt noget!«, skriver Donald Trump om sit tidligere tweet.


Der blev afgivet langt over 100 millioner stemmer inden valgdagen 3. november. Langt størstedelen var brevstemmer.

De delstater, som beskyldes af Trump for svindel med stemmerne, afviser det kategorisk.


Ritzau og Politiken

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her