Klimamålet for 2035 er ikke særlig ambitiøst, mener Politikens klimaredaktør. Han er samtidig skeptisk over for, at regeringens mål ignorerer udledninger fra danskernes forbrug i udlandet.
»For fem år siden var den her aldrig gået. Det var den bare ikke«
Regeringen afviser at medtage udledninger fra danskernes forbrug i udlandet i deres beregninger. Dette er problematisk, da en betydelig del af de varer, som danskerne køber, bliver produceret i udlandet, hvor udledningerne finder sted. Foto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen
Henter...
82 procent.
Et tal, der skal forbedre Danmarks klimaindsats i 2035, men som får hele venstrefløjen til at gå i oprør. Regeringen har valgt at gå solo med klimamålet uden bred politisk opbakning. Forslaget fastsætter en reduktion på 82 procent i 2035 og bygger videre på allerede vedtaget politik.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.