For fjerde år i træk er Californien ramt af tørke

Flammehav. Tørken i Californien har alene i år kostet 4.201 skovbrande. Lige nu kæmper 3.000 brandfolk for at få kontrol over en brand, der breder sig 150 km nord for San Francisco. Foto: Kent Porter/The Press Democrat/AP
Flammehav. Tørken i Californien har alene i år kostet 4.201 skovbrande. Lige nu kæmper 3.000 brandfolk for at få kontrol over en brand, der breder sig 150 km nord for San Francisco. Foto: Kent Porter/The Press Democrat/AP

Den folkerige amerikanske delstat Californien kæmper for fjerde år i træk med en voldsom tørke. Staten blev erklæret i undtagelsestilstand allerede for halvandet år siden, og myndighederne tager stadig mere drastiske midler i brug for at holde hus med de svindende vandressourcer.

1. juni trådte et dekret fra statens guvernør om vandbesparelser på 25 procent i kraft. Kravet gælder ikke for landbruget, men rundt omkring i delstaten er lokale vandmyndigheder begyndt ikke bare at sænke, men helt at lukke for vandforsyningen til landmænd – uanset at deres vandrettigheder har mere end et århundrede på bagen. Vandstanden i reservoirerne er simpelthen for lav til at levere den mængde vand, landmændene har ret til.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her