Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Redaktør: Få jeres egne arkitektur-eksperter, tak

Kritik. Tegnestuen BIGs projekt fra 2007, Arlanda Hotel, blev uretmæssigt beskyldt for at være et plagiat af ARM Architectures Dupain Building.
Kritik. Tegnestuen BIGs projekt fra 2007, Arlanda Hotel, blev uretmæssigt beskyldt for at være et plagiat af ARM Architectures Dupain Building.
Lyt til artiklen

Hver gang der sker en større begivenhed i arkitekturens verden, kan jeg være sikker på, at mindst et par danske tv-stationer ringer til mig: Kan jeg ikke lige komme og fylde deres flade med den viden, de ikke selv har. Gratis, naturligvis.

Det synes jeg, man skal, det er nærmest et borgerligt ombud, hvis man sidder som forsker på en offentlig institution som Kunstakademiet.
Uafhængig kundskab
Man har en formidlingsforpligtelse på sit videnfelt. Men jeg er ikke forsker, jeg er ansat på et konkurrerende nyhedsmedie og har nok at gøre med at udfylde funktionen her. Avisen anser det nemlig for væsentligt, at der findes en kundskab, der er uafhængig af andre institutioner end avisens frie oplysning og debat.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her