Omsider er klimakrisen blevet fast forsidestof. Det næste store problem er, at dækningen ikke engagerer og opmuntrer til handling. Medier, der ikke kan engagere deres brugere, gør sig selv overflødige, skriver Jacob Mollerup i denne mediekommentar.

Jacob Mollerup: De skræmmende historier om klimakrisen bliver for overvældende

Den seneste sommermåned har budt på den nu sædvanlige dækning af voldsom hede i mange områder og andre serier af ekstremt vejr - som her i Californien, hvor en omfattende skovbrand brød ud i slutningen af juli.   Foto: David Mcnew/Ritzau Scanpix
Den seneste sommermåned har budt på den nu sædvanlige dækning af voldsom hede i mange områder og andre serier af ekstremt vejr - som her i Californien, hvor en omfattende skovbrand brød ud i slutningen af juli. Foto: David Mcnew/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

De seneste ti år har været de varmeste siden midten af 1800-tallet, hvor pålidelige data for den globale temperatur først blev samlet sammen.

Nye varmerekorder kommer løbende. Som i sidste uge, hvor EU’s klimatjeneste Copernicus kunne oplyse, at søndag 21. juli samlet var den varmeste dag, der er målt på denne klode. Det blev behørigt rapporteret af mange medier. Også at 22. juli blev en ny rekorddag.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her