Stor bindingsværksvilla kan ikke reddes, mener borgmesteren i Hørsholm, der sammen med et flertal i kommunen vil tillade nedrivning. Men det er noget vrøvl, siger professor i arkitektur.

Milliardærbaron får lov at rive bevaringsværdig villa ned

Smidstrupøre, en gammel kæmpe bindingsværks-villa med direkte udsigt til Øresund, skal rives ned, selvom den er yderst bevaringsværdig. Foto: Nicolai West
Smidstrupøre, en gammel kæmpe bindingsværks-villa med direkte udsigt til Øresund, skal rives ned, selvom den er yderst bevaringsværdig. Foto: Nicolai West
Lyt til artiklenLæst op af Torben Benner
08:20

torben milliardærbaron

På en kæmpe parklignende grund i Rungsted i Nordsjælland med direkte udsigt til Øresund og direkte adgang til stranden ligger Smidstrupøre. Det er en yderst bevaringsværdig stor bindingsværksvilla fra 1917 med over 1.000 kvadratmeter bolig fordelt på forskellige bygninger.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her