Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.
’Hævnen er sød og stinker af fisk’ af Sophie Souid og Thomas Hjorthaab vandt Orla-prisen i 2023. Serien om Møgmis er på tre år vokset til et populært fænomen og er solgt i næsten 50.000 eksemplarer på tværs af formater. Foto: Bogforside fra 'Møgmis'. Tegnet af Thomas Hjorthaab

Forældre har tendens til at give deres børn bøger, de selv læste med fornøjelse, da de var små. Men de skal hellere lytte til, hvad barnet viser interesse for, mener ekspert. Selv hvis det er tegneserier, som de voksne ikke fatter.

Tip til frustrerede forældre: Giv nu bare børnene ’Hundemand’ og ’Møgmis’

’Hævnen er sød og stinker af fisk’ af Sophie Souid og Thomas Hjorthaab vandt Orla-prisen i 2023. Serien om Møgmis er på tre år vokset til et populært fænomen og er solgt i næsten 50.000 eksemplarer på tværs af formater. Foto: Bogforside fra 'Møgmis'. Tegnet af Thomas Hjorthaab

Mit barn vil kun læse Anders And. Mit barn læser kun manga. Mit barn gider kun tegneserier, selv om hun går i 5. klasse.

Kan du genkende det?

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle
Der er mange grænseoverskridende måder at blive såkaldt cancelleret på. Men her i 2026 viser det sig, at der er mindst lige så mange måder at få et comeback på. Hvad var det, #metoo satte i gang, og har vi glemt det? I podcasten 'Den Levende' undersøger Eva Eistrup og Lotte Folke, hvordan man gør comeback. De kigger nærmere på Johnny Depp, Martin Brygmann, Naser Khader, Peter Aalbæk og flere. Hvad skal der til for at komme tilbage i manegen i 2026, og hvis hjælp skal man have?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her