Marlene Holmhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.
Marlene Holmhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.
87-årige Jane Fonda tager kampen op mod det, hun opfatter som ny mccarthyisme, ved at genoplive en historisk ytringsfrihedsgruppe. Hendes metode er »kreativ« og »ikke-voldelig modstand«.
»Det her er det mest skræmmende øjeblik i mit liv«: Jane Fonda genopliver modstandsgruppe
Otte årtier efter at Hollywood-legender stiftede Committee for the First Amendment for at tage et opgør med mccarthyismen, genopliver Jane Fonda nu gruppen i det, hun kalder »det mest skræmmende øjeblik i mit liv«. Foto: Julien de Rosa/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
For mange danskere vækker navnet Jane Fonda minder om sveddryppende aerobic på stuegulvet, pastelfarvede benvarmere og energiske, heppende kommandoer fra VHS-maskinen i 1980’ernes hjemmefitnessbølge.
Men før hun blev kendt som dronningen af hjemmefitness, var hun allerede en prisvindende skuespiller – og en politisk aktivist.
Marlene Holmhar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.