Datingprogrammet ’Hotel Romantik’ har ikke alene fået kontante kvinder på nakken. Både sprogforskerens venner og hendes datter har en mening om værternes måde at tale til deltagerne på.

Derfor irriterer værternes Bubber-sprog så mange seere

Den ene halvdel af værtsparret i 'Hotel Romantik', Sofie Linde, taler her med deltageren Erik.  Foto: Blu/DR
Den ene halvdel af værtsparret i 'Hotel Romantik', Sofie Linde, taler her med deltageren Erik. Foto: Blu/DR
Lyt til artiklen

Det var Pia Kjærsgaard, der forleden i B.T. introducerede os for den rammende betegnelse Bubber-sprog, da hun skulle karakterisere, hvordan værterne i datingprogrammet ’Hotel Romantik’, ægteparret Sofie Linde og Joakim Ingversen, taler til de ældre deltagere i udsendelsen.

Og programmet har ikke bare fået skrappe kvinder som Kjærsgaard, Sørine Gotfredsen og Anna Libak på nakken.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her