De har troligt fragtet københavnere og turister rundt i byens gader og stræder hver eneste sommer siden 1995. De er blevet stjålet, har fået afmonteret vigtige dele og blevet malet i alskens forskellige farver.
Men snart er det slut. Når den danske sommer om nogle måneder begynder at gå på hæld, er bycyklernes dage talte.
Skal erstattes af nyere modeller
De gamle bycykler skal erstattes af nyere modeller, der er både lettere og mere moderne end deres forgængere.
Da bycyklerne blev indført i 1995, var København var forgangsby på området. Men sådan er det ikke længere, fortæller medlem af Borgerrepræsentationen for Enhedslisten, Morten Kabell, til P4:
»Da vi startede bycyklerne, var det unikt i verden, men i dag er vi blevet overhalet af mange byer, som har fundet mere moderne systemer, mere lækre cykler og nemmere måder at organisere det på«.
Inspiration fra Europa
De københavnske politikere vil nu hente inspiration i andre europæiske storbyer med mere moderne bycykelsystemer.
Planen er, at man skal kunne bruge de nye bycykler i hele København fremfor kun Indre By, som det er nu.
De nye bycykler skal, ligesom de gamle, sponsoreres af reklamer.
fortsæt med at læse








