Portræt: Filmkunstens alvorsmand snuppede palmen

Michael Haneke takker og hilser i forbindelse med prisceremonien i festivalpalæet. Andre af Hanekes film har været mere oplagte til De Gyldne Palmer, mener Kim Skotte.
Michael Haneke takker og hilser i forbindelse med prisceremonien i festivalpalæet. Andre af Hanekes film har været mere oplagte til De Gyldne Palmer, mener Kim Skotte.
Lyt til artiklen

Det blev ’Das weisse Band’ (’Det hvide bånd’) af den østrigske instruktør Michael Haneke, der løb med guldpalmen i Cannes.

Dermed er det en af filmkunstens mest kompromisløse alvorsmænd, der omsider kom helt til tops i Cannes efter flere gange at have bejlet seriøst til prisen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Selv om vi ofte hører, at dialekter er under pres, er der stadig mange sproglige træk, der afslører, hvor man kommer fra. I podcasten ‘Bjørnetjenesten’ kan du ikke bare høre om, hvordan man kan spotte en aalborggenser - men også hvordan man kan høre, om et menneske drømmer om at flytte væk fra deres fødeegn. Uden at vedkommende selv nødvendigvis er klar over det.⁠

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her