larm ok Bondam: Politiet skal stoppe støjen

Klaus Bondam er tilfreds med, at der er gang i byen. Og hvis folk støjer for meget, må politiet rykke ud.
Klaus Bondam er tilfreds med, at der er gang i byen. Og hvis folk støjer for meget, må politiet rykke ud.
Lyt til artiklen

Havneparken på Islands Brygge har brummet højlydt af liv og glade dage hele sommeren. Til en gruppe beboeres store ærgelse. De har svært ved at leve med støjen.

Derfor har de skrevet klager til teknik- og miljøborgmesteren om sagen. Og Teknik- og Miljøforvaltningen bekræfter, at der er et stigende antal kulturarrangementer i parken ved havnen. Og understreger, at det stemmer helt overens med den politiske målsætning om, at Københavns byrum skal syde af liv.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her