byudvikling Metroplaner kører videre trods protester

I følge planerne skal en af de 17 kommende stationer i Cityringen placeres på Gammel Strand.
I følge planerne skal en af de 17 kommende stationer i Cityringen placeres på Gammel Strand.
Lyt til artiklen

Skrækscenarierne tårner sig op: Sortedamssøen tømmes for vand, så fugle og fisk forsvinder. Den nyrenoverede Nørrebroparken indtages af gigantiske boremaskiner og graves op i ni år. Husene i middelalderbyen ved Gammel Strand er i fare for at synke, og måske dratter Marmorkirkens kuppel ned. Københavns borgere er bekymrede for, hvordan byggeriet af Cityringen, metroens nye strækning, kommer til at påvirke deres lokalmiljø. For 17 nye stationer og tre store tunnelborepladser vil betyde, at mange kommer til at leve med støj, støv og tung trafik lige uden for deres gadedør i en lang årrække. Indtil videre har 985 skrevet under på, at de er imod en metrostation på Gammel Strand, 45 støtter en nyoprettet underskriftsindsamling mod en station ved Marmorkirken, 1.188 har signeret en protest mod, at Sortedamssøen skal være metroarbejdsplads, og der er 2.531 medlemmer af Facebookgruppen ’Nørrebroparken er urørlig’. Stationerne ligger fast Men lige meget hvor mange og hvor voldsomme protesterne er, kommer det næppe til at flytte noget som helst. For placeringen af Cityringens stationer er fastlagt ud fra omfattende undersøgelser, der viser, hvor arbejdet bedst kan lade sig gøre, og hvor metrolinjen vil komme flest til gavn, når den står færdig i 2018. Og placeringerne blev vedtaget i en lov fra 2005. I stedet handler en aktuel høring om, hvordan man kan minimere de miljømæssige konsekvenser af de vedtagne placeringer og ikke om placeringerne. »Den igangværende høring handler om vurderingen af Cityringens virkning på miljøet, som Frederiksberg og Københavns Kommuner har gennemført. Med mindre der under høringen kommer afgørende nye oplysninger om miljøforholdene frem, vil høringen ikke give forvaltningen anledning til at genoverveje stationsplaceringerne«, siger Rebekka Auken Nymark, kontorchef i Københavns Kommunes Center for Byudvikling.

Chokerede borgere
Men mange borgere har først nu fået øjnene op for de konkrete placeringer, og de føler sig hægtet af beslutningsprocessen. For eksempel på Gammel Strand, hvor stationen på planerne optræder med kaldenavnet Ved Christiansborg, men reelt skal ligge på Gammel Strand. Nu arbejder gruppen på at få flyttet stationen over til Christiansborg. Chancen for, at det sker, er dog stort set lige nul.

På Nørrebro er borgerne chokerede over, at Nørrebroparken, som genåbnede efter en stor renovering sidste efterår, nu »af kommunen er godkendt til at blive et helvede i op mod ti år«, som det står i deres underskriftsindsamling. Derfor har de indledt en kamp for at få flyttet den planlagte tunnelboreplads.

Respekterer ikke arkitekturen Ved Marmorkirken føler beboerne sig også tilsidesat. Her ser det konkrete forslag til stationen markant anderledes ud end det, der blev fremlagt i 2005. Nu er nedgangen ikke længere diskret placeret i ’Tietgens Ærgrelse’ – det ubebyggede hjørne, hvor Frederiksgade møder Store Kongensgade – men i stedet rykket ud på selve Frederiksgade, så indkørslen til selve kirkepladsen afspærres. Steffen Hamann, der for nylig købte lejlighed ved Marmorkirken, står bag en underskriftsindsamling mod stationen. »Hvem ved, om Marmorkirken med sin selvbærende kuppel, den tredjestørste kuppel i verden, vil kunne holde til de voldsomme og konstante rystelser fra boringer i døgndrift, tung byggetrafik og fremtidig togkørsel klos op ad fundamentet? Den ny plan respekterer ikke arkitekturen og intimiteten omkring kirken«, mener han. 760 lastbiler i døgnet Også på Østerbro har metroudvidelsen aktiveret beboerne. Henrik Drud bor sammen med sin kæreste og søn ud til Sortedamssøen, som delvis skal tørlægges, og han er oprørt over at skulle bo ud til en byggeplads frem til 2018. »Det er da fantastisk, at vi får en metro, der tager den tunge trafik ud af byen. Men hvorfor skal vi tolerere at have op til 760 tungtlastede lastbiler kørende forbi i døgnet i otte-ni år?«. Han har sat sin lejlighed til salg, men i løbet af flere måneder har kun én potentiel køber været ude at kigge. Nu har han startet en underskriftsindsamling under overskriften ’Lad ikke Metrobyggeriet ødelægge Sortedamssøen’ og vil ikke acceptere kommunens melding om, at tunnelborepladsens placering ligger fast. Han mener, at loven giver mulighed for genforhandling, og kæmper for, at det skal undersøges, om tunnelborepladsen ikke kan flyttes til Fælledparken, hvor den ikke ville genere så mange.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her