Polanski indgik forlig på 2,5 mio. kr.

Polanski på vej i retten i Santa Monica i 1977, hvor han erklærede sig skyldig i ulovlig sex med en 13-årig.
Polanski på vej i retten i Santa Monica i 1977, hvor han erklærede sig skyldig i ulovlig sex med en 13-årig.
Lyt til artiklen

15 år efter, at Roman Polanski flygtede ud af USA, indgik han et forlig med den pige, han forgreb sig på i 1977.

Han indvilligede i at betale hende 500.000 dollar (cirka 2.560.000 millioner kroner).

Det skriver BBC på baggrund af dokumenter, som retten har fremlagt for medierne.

Tog mindst to år at betale
Den fortrolige aftale mellem de to parter blev indgået i 1993.

Men det tog den verdenskendte filminstruktør mindst to år at få de mange penge overflyttet til den krænkede kvinde.

Der fremgår nemlig af sagsakterne fra august 1996, at Polanski inklusive renter skylder kvinden 604.416 dollar og 22 cent.

Stak af før dommen faldt
Roman Polanski blev for nylig arresteret i Zürich, da han ankom til en filmfestival for at modtage en pris for sit livslange bidrag til filmkunsten.

Han risikerer at blive udleveret til USA, der har udstedt en arrestordre på ham.

Sagen fra 1977, der under megen mediebevågenhed er blevet dækket lige siden, handler om, at en dengang kun 13-årig pige beskyldte filminstruktøren for voldtægt og sodomi.

Han indgik et forlig med anklagemyndigheden og erklærede sig skyldig i ulovlig sex med en 13-årig.

Men i stedet for at afvente en sandsynlig fængselsstraf, satte instruktøren sig på et fly og flygtede ud af landet.

LÆS ARTIKEL

Polanski skal blive i cellen i månedsvis

Ifølge nyhedsbureauet AP står der ikke i rettens dokumenter, at den 76-årige instruktør nu har punget ud.

Nægter at kommentere
Kvinden, der i dag bor på Hawaii med sin familie, har flere gange udtalt, at hun har tilgivet manden, der forgreb sig på hende. Og at hun ikke støtter USA’s krav om at få ham udleveret.

David Finkle, der er advokat for filmmageren, siger til BBC, at han ikke kan huske sagens detaljer og nægter at kommentere forliget.

Arrestationen af Polanski har fået en række kendte kreative til at protestere og ministre i Polen og Frankrig til at kræve ham frigivet. Hvilket igen har fået kritikere til at slå fast, at manden på trods af sin position som verdensberømt filmmand stadig skal tage sin straf - som alle andre.

LÆS ARTIKEL

Er Polanski hævet over loven?

Christina Zemanova

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her