Både forfatter og instruktør til den planlagte DR2-julekalender H*A*S*H, som nu er blevet droppet, er chokerede og bekymrede over tv-kanalens reaktion. Instruktør Christian Dyekjær fik i går aftes beskeden om, at julekalenderen om de hashrygende, udstationerede soldater i Problemistan ikke sendes alligevel.
LÆS MERE DR 2 kasserer hash-julekalender
»Jeg ved ikke, om det er censur, men det er meget mærkeligt. Jeg ved heller ikke, om det er en politisk beslutning, men man kan ikke lade være med at tænke tanken«, siger Christian Dyekjær til DR Nyheder.
Instruktør: Det kræver tilvænning Han undrer sig over argumentet fra DR2’s kanalchef Arne Notkin om, at dukkeserien ikke er sjov nok til at blive vist i farvefjernsynet, selv om DR2 selvfølgelig er i deres gode ret til at aflyse.








