Pianisten, arrangøren og orkesterlederen Niels Jørgen Steen bliver den 17. modtager af Palæ Bars Jazzpris, der med sine 25.000 kroner er Danmarks største af sin art. Prisen overrækkes på Palæ Bar i Ny Adelgade i København på Copenhagen Jazz Festivals første dag fredag den 1. juli. Mangler påskønnelse Palæ Bar begrunder sit valg med, at Niels Jørgen Steen er en veteran i dansk jazz i kategorien 'musikere, som har været længe på scenen uden den fornødne påskønnelse'. Niels Jørgen Steen har siden begyndelsen af 1960'erne været en central skikkelse i dansk jazz, og Palæ Bar mener, at det bør vække ekstra opmærksomhed, når en musiker, der kunne hæve sin folkepension, giver sig i kast med et con amore-orkester som Monday Night Big Band på Club Paradise i Huset og 'dermed redder jazzen på et spillested, hvor der burde spilles endnu mere improviseret musik'.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
Er det en joke?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Er det en joke?
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00








