En nyindspilning af velgørenhedsnummeret 'Do they know it's Christmas?' fra 1984 er blevet nummer et på den britiske hitliste, viser de officielle salgstal. Det er en ny sammensætning af Band Aid, der består af toppen på den britiske popscene, som har genindspillet det 20 år gamle julenummer. Singlen har været til salg siden den 29. november, og den er favorit til at blive der under det lukrative julesalg. 1984-versionen af sangen rejste penge til at afhjælpe sultkatastrofen i Etiopien, mens indtægterne for salget af den seneste udgave skal hjælpe ofre for konflikten i Dafur i Sudan. I 1984 blev der solgt 3,5 millioner eksemplarer af 'Do they know it's Christmas?', og her var det bl.a. kunstnere som U2, Boy George, Sting, Phil Collins og Status Quo, der indspillede den. I den ny version er Bono fra U2 også med, men ellers er det bl.a. Dido og Robbie Williams, der lægger stemmer til.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Brevkasse
Kronik af Lise Korsgaard
Olav Hesseldahl
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00








