Ikke mindre end 315 sange lå i postsække og kasser, da der mandag middag var deadline for indlevering af bidrag til Dansk Melodi Grand Prix 2004. Der var trængsel i TV-byens forhal, hvor mange komponister mødte personligt op for at være sikker på, at deres kuvert nåede med i bunken, inden der kl. 13 blev lukket for yderligere bidrag. Skal udvælge ti numre Bedømmelsesudvalget skal nu gennemlytte 15 timer og 45 minutter med ny, dansk popmusik for at udvælge de ti numre, der deltager i den endelige konkurrence ved det store gallashow i sportshallen Atletion i Århus 7. februar. For de, der ikke vil nøjes med at følge musikdysten via tv-skærmen, starter billetsalget til showet i Århus den 17. november. Billetter kan købes enten hos Atletion eller via billetnet. Den danske vinder skal bagefter en tur til Tyrkiet, hvor det europæiske Melodi Grand Prix finder sted i år. Her skal Danmark først igennem en semifinale 12. maj for at få adgang til den store finale, der finder sted lørdag 15 maj.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
»Man koger jo helt over«: Skatteministeren har sendt brev til 11.000 ansatte – der er brug for en kulturforandring
-
Analyse: Tyskland er ved at udvikle en decideret VM-krise
-
Ole Lund Kirkegaards efterladte manuskript vækker debat
-
17-årig pige anmelder voldtægt på Roskilde Festival
-
Da den 13-årige pige træder ind i teltet, bliver der stille: »Det er hendes datter Muhadja, hun er også blevet voldtaget«
-
På mindre end en måned er regeringen allerede ved at løbe fra løfte
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Mads Duus-Larsen
tema
»Jeg har en gang imellem fortalt det til nogen, der har spurgt mig: Hvordan kunne du lade være med at gøre noget?«
Lyt til artiklenLæst op af
Line Vaaben
00:00
Leder af Christian Jensen








