De politisk udpegede bestyrelsesmedlemmer til Danmarks Radio (DR) er et problem for den journalistiske frihed og den demokratiske debat. Det siger kulturminister Brian Mikkelsen (K) i et interview med Kristeligt Dagblad. Han henviser direkte til Dansk Folkepartis pressechef, Søren Espersen, og venstrepolitikeren Karsten Madsen, der begge offentligt har kritiseret DR. »Søren Espersen og Karsten Madsen er ikke nogle, jeg har udnævnt. Det er et godt eksempel på, at der ikke skal være politikere i Danmarks Radio. Jeg synes af princip ikke, at man skal kritisere bestemte medarbejdere offentligt. Hvis der er et problem, må ledelsen håndtere det«, siger Brian Mikkelsen, der understreger, at bestyrelsesmedlemmer bør udpeges efter deres kvalifikationer og ikke efter politisk tilhørsforhold. Både Karsten Madsen og Søren Espersen er uddannet journalister. Hvor Madsen er fremkommet med en generel kritik af DR, har Espersen specifikt kritiseret DR's mellemøstkorrespondent, Ole Sippel. Kulturministeren må uddybe Karsten Madsen, der er kandidat til EU-Parlamentet for Venstre, er kritisk over for Søren Espersens offentlige kritik af Ole Sippel. Han mener dog samtidig, at kulturministeren har et forklaringsproblem, når han generelt afviser politisk udpegede bestyrelsesmedlemmer. »Hvor skal bestyrelsesmedlemmerne komme fra, hvis de ikke skal udpeges politisk? Skal han selv udpege dem alle, og er det ikke også en politisk udpegning? Eller tror han bare, at de vil falde ned fra himlen?« spørger Karsten Madsen blandt andet. Søren Espersen forsvarer også politisk udpegede bestyrelsesmedlemmer, men understreger samtidig, at han grundlæggende er enig i, at kritik af DR bør rejses internt frem for i medierne.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00








