Filminstruktøren Michael Moore, der netop har modtaget en Oscar for sin dokumentarfilm Bowling for Columbine, er i gang med at lave en film om forbindelsen med Osama bin Ladens familie og USA's forhenværende præsident, George Bush senior. Det skriver den svenske avis Dagens Nyheter. Filmen skal have titlen Fahrenheit 911, og Moore vil i filmen granske, hvordan den daværende Bush lavede forretninger med Osama bin Ladens far. Premiere i foråret 2004 Optagelserne til filmen begyndte tidligere i år og Moore forventer, at den vil være færdig i foråret 2004. Michael Moore er kendt som en skarp kritiker af den nuværende Bush-regering og brugte sin takketale ved Oscaruddelingen til at gå til angreb på George W. Bush's krig mod Irak. »Skam dig«, lød det fra instruktøren, da han stod med den gyldne statue i hånden.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen