En enestående malerisamling, der har særlig betydning for brasiliansk identitetsforståelse, sendes næste år fra Danmark til Brasilien, hvor billederne skal udstilles, oplyser Nationalmuseet. De 23 malerier af den hollandske maler Albert Eckhouts ejes af Nationalmuseet. Billederne er oprindeligt kommet til Danmark i 1654, som en gave til kong Frederik III. Der er bl.a. tale om menneskehøje portrætter af brasilianske urindianere malet i begyndelsen af 1640'erne. Ifølge tidsskriftet Nyt fra Nationalmuseet skal billederne udstilles i Recife, Brasilia og Sao Paolo fra sidst på sommeren 2002. Forinden vil billederne - der ofte er på rejse - dog blive udstillet herhjemme, så det danske publikum også kan få lov til at opleve den brasilianske kulturarv. Det sker på en udstilling på Nationalmuseet fra februar-maj næste år. Som Jellingestenen for danskere Nationalmuseet vurderer, at de 23 malerier har ligeså stor historisk betydning for Brasilien, som f.eks. Jellingestenen har for Danmark. Malerierne viser, at det er gennem kulturmødet, skabelsen får næring og kraft, at kulturmødet er det protein, der skaber dynamikken. 'Brasiliens dna' Det er gennem mødet mellem den 'gamle' og den 'nye' verden, skabelsen foregår. Echouts billeder viser således Brasiliens dna, skriver Peter Pentz, chef for museets udenlandske afdeling, i bladet om de historiske malerier.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Ekspert: »Noget af det værste, man kan gøre for sin hjerne, er at tage den samme vej hver dag«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Elisabet Svane svarede på spørgsmål: »Mine kolleger havde uhyre let ved at få dem til at sige noget«
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane har svaret på spørgsmål fra Politikens læsere.
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Debatindlæg af Kjeld Hansen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00








