Dette års modtager af Nobels litteraturpris, V.S. Naipaul, har foranlediget en storm i Sverige efter at han i et radiointerview har udtrykt sin "taknemmelighed" til de prostituerede, der hjalp ham gennem svære tider i hans nu forliste ægteskab. Svenske formiddagsaviser har afsat hele sider til dækningen af historien, hvori Naipaul, der er kendt for ofte kontroversielle udtalelser, sagde, at han benyttede sig af prostituerede, da hans arbejde ikke gav ham tid til almindelige stævnemøder. Naipul påpegede, at han ikke fandt det skamfuldt at opsøge prostituerede. Mens interviewet er blevet forsidestof på svenske aviser, sagde medlemmer af Det Svenske Akademi, der hvert år udpeger modtageren af Nobels Litteraturpris, onsdag, at de ingen mening har om Naipauls privatliv.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Elisabet Svane: Pia Olsen Dyhr har lavet en 'Vestager'
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Elisabet Svane svarede på spørgsmål: »Mine kolleger havde uhyre let ved at få dem til at sige noget«
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane har svaret på spørgsmål fra Politikens læsere.
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Debatindlæg af Kjeld Hansen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00








