Spansk politi har snuppet et familieforetagende mistænkt for at stå bag falsknerier af kunstværker til millioner af kroner, skriver Reuters. Politiet foretog en razzia hos 'kunstnerne' torsdag og arresterede 11 personer samt konfiskerede 186 falskerier af værker af Pablo Picasso, Joan Miro og andre kendte kunstnere. Politiets mistanke blev vakt tilbage i januar, da tvivlsomme værker af flere kendte kunstnere dukkede op til salg i Madrid og nogle af de samme værker også var til salg senere i februar. Politiet kontaktede arvingerne til kunstnerne, som stadig ejede de originale værker, hvorefter politiets falskneriafdeling diskret analyserede de udstillede falsknerier og fik bekræftet mistanken. Under aktionen torsdag greb politiet en af kunstnerne med fingrene i malerbøtten i bogstaveligste forstand, og blandt de konfiskerede værker var der et halvfærdigt billede, der allerede bar en falske signatur af den spanske impressionist Joaquin Sorolla.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Mississippi er helt uforberedt på super tæt afstemning - har ingen lov om genoptælling
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Vennen tastede falske navne ind i telefonen. Så Rasmus ikke skulle opdage løgnen
-
Verden gør klogt i at forberede sig på hævn
-
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
-
Donald Trump tager hatten af for flertallet – og forbereder sig på at bruge sit stærkeste våben
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.