Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

S og DF gør fælles front mod tegnet børneporno

Kunst. En af de japanske mangategninger, der i øjeblikket udstilles på Brandts i Odense som en reaktion mod et socialdemokratisk forslag. - Foto: Brandts
Kunst. En af de japanske mangategninger, der i øjeblikket udstilles på Brandts i Odense som en reaktion mod et socialdemokratisk forslag. - Foto: Brandts
Lyt til artiklen

Som regel er de rygende uenige om det meste, men når det gælder animeret børneporno, er enigheden stor.

Socialdemokraternes Karen Hækkerup og Dansk Folkepartis Peter Skaarup mener begge, børneporno er så afskyvækkende, at der i et eller andet omfang må lovgives imod børneporno, også selv om det finder sted i eksempelvis tegneserier. For nylig blev en svensk oversætter dømt for at være i besiddelse af japanske mangategneserier med børnepornografisk indhold, og Socialdemokraterne fremsatte i Folketinget i april et beslutningsforslag efter svensk forbillede.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her