Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Korsbænk: Lise Nørgaard har fået sin egen skulptur

Her har Lise Nørgaard taget plads - ved siden af sig selv, ved afsløringen.
Her har Lise Nørgaard taget plads - ved siden af sig selv, ved afsløringen.

Indbyggere og besøgende i Roskilde vil fremover kunne tage dette virkelighedens forlæg til tv-serien ’Matador’ i øjesyn sammen med forfatteren bag den populære serie, journalisten og forfatteren Lise Nørgaard. Korsbæk hedder byen som bekendt i fiktionens verden. Men Roskilde er og bliver det.

Ideen til en skulptur i naturlig størrelse af Lise Nørgaard fik formanden for Vejlauget Gågaderne, Michael Gundersen, da han i Bond Street i London så en bænk, hvor man kunne sætte sig mellem bronzefigurer af Winston Churchill og Franklin D. Rosevelt.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her