Statens Museum for Kunst fik beskadiget flere malerier under lørdagens skybrud.
Otte værker tog skade, da vandet silede ned ad væggene. Imidlertid er det ikke værre, end at de ifølge kommunikationsmedarbejder Jakob Fibiger kan reddes.
»De inspiceres af husets konservatorer. Det er ikke uoprettelige skader. Vi har fjernet få værker fra vægge af præventive årsager«, oplyser han.
Værkerne hang i den hvide tilbygning, hvor vandet trængte ind, fordi nedløbsrørene ikke kunne klare de store vandmængder, så vandet er blevet liggende på det nye tag.
LÆS OGSÅ Museer undgik vandkatastrofer
Blandt de beskadigede malerier er to portrætter af Barocci og værker fra kunstnere som Parmigianino og Carel van Mander.
Verdenskunsten har ikke lidt de største tab.
Museets biograf er vandskadet, ligesom blandt computere og møbler er ødelagt ved oversvømmelser i kælderen.
Glyptotekets samling er uskadt
På Glyptoteket er vandet trængt ind i kælderen uden at have ødelagt nogen af værkerne.
»Verdenskunsten har ikke lidt de største tab. Det værste er oprydning«, siger direktør Flemming Friborg.
Vandet har ødelagt bøger, plakater og postkort til museumsbutikken, men skånet Glyptotekets samling af malerier og statuer.
Gunvør Nolsøe, der er koordinator på Charlottenborg, konstaterer også, at udstillingerne er uskadte. Strømmen gik, og der kom vand i kælderen. Men værre var det ikke for den københavnske kunsthal.








