Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Lorrys døgnkanal er som en god gammeldaws morgenkåbe

Redigering. Sidste hånd bliver lagt på udsendelsen 'Highlight' som viser det bedste fra TV2 Lorrys programmer i den uge, der er ved at være gået.
Redigering. Sidste hånd bliver lagt på udsendelsen 'Highlight' som viser det bedste fra TV2 Lorrys programmer i den uge, der er ved at være gået.
Lyt til artiklen

Da TV 2 i 1989 blev etableret, indgik der i aftalen et krav om regionalt engagement, hvilket blev udmøntet i et antal lokalstationer, som skulle orientere om alt det små og store, de landsdækkende TV 2/Nyhederne ikke kunne indpasse i deres sendeflade.

LÆS OGSÅ Ny stor tv-satsning fik en hård start

Og denne ordning med en moder Snehvide og et par små håndfulde fjernsynsdværge blev ensbetydende med et kolossalt spring fremad for dansk lokal-tv-journalistik, som tidligere i det store og hele havde været begrænset til diverse former for sommerunderholdningsprogrammer fra et telt et sted i landet samt Preben Heides udødelige ’Landet rundt’, hvor krabbefiskere og gørtlere samt andet eksotisk godtfolk fra hinsides kort 148 i Kraks vejviser fik mæle. Identiteten i behold I det, som nu på grund af en latterlig kommunalreform hedder Region Hovedstaden, fik vi TV 2/Lorry, der lagde fra med oplagt journalistik, masser af humør og et fint miks mellem det kuriøse og det skarpe.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her