Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Bliver skjult kamera brugt for meget som dramatisk effekt?

Etik. Fra venstre mod højre ses: Thomas Breinholdt, programchef på TV 2, Miki Mistrati, Ekstra Bladet og Vibeke Borberg, forskningschef på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole.
Etik. Fra venstre mod højre ses: Thomas Breinholdt, programchef på TV 2, Miki Mistrati, Ekstra Bladet og Vibeke Borberg, forskningschef på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole.
Lyt til artiklen

Thomas Breinholt, programchef, TV 2:

»Nej, det synes jeg ikke. Der er faktisk en tendens til, at man bruger mindre skjult kamera, fordi der er større opmærksomhed på det. Det er klart, at man kun skal bruge det, når det er absolut berettiget, og man ikke kan få dokumentationen på anden vis. Det er tilfældet her, fordi man med skjult kamera nu kaster lys på nogle svært håndterbare problemer i samfundet, der ellers ligger i det skjulte og derfor ikke bliver debatteret. Det er netop det, vi gør i ’Moskeerne bag sløret’«.

Vigtigt moskebesøg med skjult kamera skæmmes af metoden

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her