Mens de fleste filmskabere nærmest er parate til at give en arm for at få en Oscar, håber den svenske instruktør Lukas Moodysson ikke, at hans seneste film 'Lilja 4-ever' bliver nomineret til en statuette i kategorien 'bedste udenlandske film'. Filmen er indstillet til nominering af det svenske filmakademi. Til avisen Expressen siger Lukas Moodysson, at han synes USA er et interessant land, men at det samtidig er et land, han ville have svært ved at bo i. Han tror ikke, at det er vigtigt for 'Lilja 4-ever' at blive Oscar-nomineret, og tilføjer, at han helst ikke rejser over til Oscar-festen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Er det en joke?
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Klumme af Kim Skotte
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00








