Den lunefulde danske sommer til trods er københavnerne ivrige efter at fortsætte stilen fra ferierne sydpå hjemme i storbyen. Flere og flere caféer og restauranter søger om tilladelse til udendørsservering. Sidste år var der 461 steder med udendørsservering i byen. Blot to år før var der 'kun' 381, og i Københavns Kommunes Vej & Park afdeling venter man flere ansøgninger i år. Prisstigninger Udviklingen har fundet sted, på trods af at kommunen har indført væsentlige stigninger i afgifterne for serveringstedernes benyttelse af fortove og pladser. Lejen for benyttelse af det offentlige rum i en sommersæson kan nemt komme op over 60.000 kroner for en café i den indre by. Det er dog noget billigere i brokvartererne. Men priserne er langtfra så konkurrencedygtige som i den borgerligt dominerede nabokommune Frederiksberg: Her er det nemlig gratis for caféerne at benytte fortovene. »Mit parti stemte faktisk imod afgiftsforhøjelserne. Men de blev vedtaget af venstrefløjen«, siger bygge- og teknikborgmester i Københavns Kommune, Søren Pind (V), under hvis forvaltning udendørsordningen sorterer. Her er man ikke fremmed for fortsat vækst i antallet af udendørstilladelser i København. Nej til reklamer Men uanset afgifter er det en kompliceret affære at opnå tilladelse til udendørsservering, og her adskiller forretningsgangen sig ikke meget i de to kommuner. I København kræver Vej & Park, ud over næringsbrev, også en særlig forsikring, café-ejeren skal hvert år i ansøgningen medsende en detaljeret skitse over det område, der skal benyttes. Herudover stilles en række andre krav: Der må ikke være reklame på møblerne, fakler er ikke tilladt og parasoller skal være i lyse nuancer og må under ingen omstændigheder være stribede.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Republikansk profil: »Tabet vil trække spor længe – måske et helt årti frem«
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
1
2
3
4
5
6
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.