Fem hjerter til julekoncert med elegant og overlegent ensemble

Ars Novas sangere blandede klang med hinanden, men trådte også solistisk frem som her i Hugo Distlers juleoratorium ’Die Weinachtsgeschichte’.
Ars Novas sangere blandede klang med hinanden, men trådte også solistisk frem som her i Hugo Distlers juleoratorium ’Die Weinachtsgeschichte’.
Lyt til artiklen

Kun få korsangere, men til gengæld nogle af de mest professionelle. Og så, frem for alt, ikke en lyd om ’Messias’. Det var præmissen for en alternativ vokal optakt til julen, der søndag efter to opførelser ude i landet kunne opleves i Garnisons Kirke i København.

Klassisk julemusik handler om korsang, og der er to travere, der får lov at stampe sig ordentlig varme op til jul. Nemlig de seks julekantater af Bach, der tilsammen går under betegnelsen ’Juleoratoriet’, og Händels bombastiske oratorium om Jesu liv, død og opstandelse.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her