Hollywood-producer skal forvandle mega-populært dansk mobilspil til tv-serie

Mobilspillet 'Subway Surfers' er dowloaded mere end 1,5 milliarder gange, og er dermed at finde på hver fjerde smartphone verden over.
Mobilspillet 'Subway Surfers' er dowloaded mere end 1,5 milliarder gange, og er dermed at finde på hver fjerde smartphone verden over.
Lyt til artiklen

Det startede som en kærlighedserklæring til 1990’ernes ungdomssubkultur med hængerøv, skateboards, streetart og hiphop, som en hyldest til en tid, da grundlæggerne af det danske spilfirma Sybo, Sylvester Rishøj Jensen og Bodie Jahn-Mulliner, var unge. I dag er det verdens mest downloadede mobilspil med over 1,5 milliarder downloads på, hvad der svarer til hver fjerde smartphone i verden.

Og til næste år vil man kunne følge spillets karakterer i en Hollywood-produceret tv-serie.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her