Vikingeskibsmuseet klager til minister: Konklusioner er ude af pagt med virkeligheden

Problemerne med Vikingeskibsmuseet ud til Roskilde Fjord er blandt andet, at der trænger vand ind i brøndene under gulvet.
Problemerne med Vikingeskibsmuseet ud til Roskilde Fjord er blandt andet, at der trænger vand ind i brøndene under gulvet.
Lyt til artiklen

Grundlaget var for ringe, da Slots- og Kulturstyrelsen kort før jul afviste af ophæve fredningen af den problemramte Vikingeskibshal i Roskilde, mener Vikingeskibsmuseet.

Derfor har museet fået ingeniørvirksomheden Rambøll til at foretage yderligere undersøgelser af bygningens tilstand og nu indsendt en officiel klage til kulturminister Mette Bock (LA), som dermed bliver den afgørende instans i fredningssagen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her