TV 2's svar på 'Den store bagedyst': »Det er, som om man godt er klar over, at det her er et ripoff«

Programmet 'Sukkerchok' er  'Den store Bagedyst' nu bare ud i slikproduktion. Per Arnesen/TV 2
Programmet 'Sukkerchok' er 'Den store Bagedyst' nu bare ud i slikproduktion. Per Arnesen/TV 2
Lyt til artiklen

Set i tv er Politikens daglige tv-klumme. Den skrives på skift af avisens anmeldere og journalister og er udelukkende udtryk for skribentens egen holdning. I dag skriver Henrik Palle om Sukkerchok, der sendes på TV 2 Fri, det kan streames her.

Det kan godt være, at konceptet teknisk set er nyudviklet af TV 2 Fri selv. Men enhver, som ikke er vokset op blandt grizzlybjørne eller har været forment adgang til fjernsynsteknologien i de seneste par år, kan med et halvt øje se, at ’Sukkerchok’ minder påfaldende meget om ’Den store bagedyst’, blot skal deltagerne frembringe diverse former for konfekture i stedet for bagværk – og her er der faktisk også overlap, idet fyldte chokolader faktisk har været på programmet i DR’s kagekonkurrence.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her