Oxford University skal have ny poesiprofessor. Det lyder måske lidt kedeligt, men for at bestride posten skal man ud i en valgkamp, og historien viser, at poeterne og deres støtter gerne bruger beskidte kneb.

»Jeg håber, han kløjes i sin kazoo«: Poeter kæmper med alle midler om prestigepost på hæderkronet universitet

Tre kandidater kæmper om at blive ny poesiprofessor på Oxford University. Canadiske Todd Swift (tv.), Andrew McMillan og Alice Oswald. Foto: Privatfoto, Gary Doak og Nick Cunard
Tre kandidater kæmper om at blive ny poesiprofessor på Oxford University. Canadiske Todd Swift (tv.), Andrew McMillan og Alice Oswald. Foto: Privatfoto, Gary Doak og Nick Cunard
Lyt til artiklen

Glem politiske paroler om miljø, flygtninge og tidlig tilbagetrækning fra arbejdsmarkedet. Når poeterne i Storbritannien går til valgkamp om at havne i stolen som den 46. professor i poesi ved Oxford Universitet, lover spidskandidaten digtcirkus, mens en anden vil bruge sin ungdom til dynamiske forandringer, og en tredje slår sig op på at være en erfaren polemiker.

Valget trækker typisk overskrifter ikke bare i universitetsaviserne, men også i de landsdækkende dagblade, for poeterne er sjældent kreative med ord og holder sig ikke tilbage fra at bruge dem om hinanden. I tidligere valgkampe har man kunnet nyde smæderier, hvor en af kandidaterne for eksempel har skrevet om en konkurrent, at »han er uhyggeligt kedelig, og jeg håber, han kløjes i sin kazoo«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her