Livet passerer revy for jeget i Charlotte Strandgaards nye digtroman, og det er dejligt at møde en gammel kvinde i litteraturen. Desværre når vi ikke langt, før ærindet er klart: Jeget skal komme overens med sig selv, erkende, at livet er vanskeligt, men også mirakuløst. Sandt nok, men også banalt.

God titel, kedelig bog: Hvad blev der af vreden og desperationen?

Desværre er Charlotte Strandgaards digtroman langt fra så kry og utrolig, som man ud fra titlen skulle tro. Foto: Sofie Amalie Klougart
Desværre er Charlotte Strandgaards digtroman langt fra så kry og utrolig, som man ud fra titlen skulle tro. Foto: Sofie Amalie Klougart
Lyt til artiklen

Det boblede i mig, da jeg læste titlen på Charlotte Strandgaards digtroman. ’Tror spillelederne virkelig, at jeg er sådan en pæn moden dame’ er en kvik og overraskende titel, desuden giver den indtryk af, at vi her skal høre fra en aldrende kvinde. Det gjorde mig spændt.

Der er så meget litteratur om akavet ungdom, at jeg er begyndt at samle på bøger, der har gamle kvinder som fortællere. Selv om jeg langtfra er gammel selv, gør det mig let til mode, at jeg kan møde den gamle kvinde i litteraturen, og at hun her ofte manifesterer sig i skikkelse af en oprører.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her