Under Anden Verdenskrig var der jøder, der blev udvist fra Danmark til Tyskland. For nogle fik det fatale konsekvenser, og nu ligger der 12 snublesten rundtomkring i København til minde om og ære for nogle af dem.

Ruth Niedrig blev bidt ihjel: Snublesten bliver lagt i København for at mindes ofre for nazismen

Ruth Fanni Niedrig var kun 23 år, da hun blev dræbt i Auschwitz. Hendes mand overlevede opholdet, og det lykkedes ham at komme til Canada, hvor han døde i 1987.
   Foto: Mads Nissen/POLFOTO
Ruth Fanni Niedrig var kun 23 år, da hun blev dræbt i Auschwitz. Hendes mand overlevede opholdet, og det lykkedes ham at komme til Canada, hvor han døde i 1987. Foto: Mads Nissen/POLFOTO
Lyt til artiklen

En sten. Et navn. Et menneske.

Foran Kronprinsensgade nummer 13 bliver en sten lagt i jorden. På stenen sidder en messingplade, hvorpå navnet Ruth Fanni Niedrig er indgraveret.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her