Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Glæd dig til en veloplagt Antonio Banderas i Almodóvars erindringsfilm ’Smerte og ære’. Kristian Bang Foss er klar med sin tredje roman, mens Suzanne Brøggers forfatterskab bliver sat musikalsk i scene.

Her er syv gode tilbud til næste uge: Så er Antonio Banderas igen i hænderne på Pedro Almodóvar

Lyt til artiklen

JES STEIN PEDERSEN OM BØGER: Frank vender hjem. Gyldendal. Udkommer 6. sept.

’Stormen i 99’, ’Døden kører Audi’ og nu ’Frank vender hjem’. Kristian Bang Foss’ to kendemærker er den krasse samfundskritik, der vender vrangen ud på velfærdssamfundet – og så den barokke humor.

I hans tredje roman handler det om to meget forskellige familier. Franks fra Hvidovre og Theas, hans kærestes, som har medvind, uanset hvad de gør. Franks mor var kontordame, hans afdøde far, Rock Tage, spillede guitar på Strøget. Theas forældre er smarte og rige. Faren er ’champagnesocialist’ og moren en tv-kendis. Frank har en hemmelighed, Frank forsvinder, Frank vender hjem. Der er lagt op til familie- og klasseclash.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her