Få nulevende skuespillere kan balancere sit spil så intenst på vanviddets tilspidsede grænsepæle som Joaquin Phoenix. I rollen som ’Joker’ slår han til med teknisk brillans og en galskabens gennemslagskraft, som prompte reducerer samtlige andre potentielle oscarkandidater til outsidere.
Rollen som Arthur Fleck, der skal blive til Batmans nemesis, ærkeskurken Joker, er som skabt til Joaquin Phoenix. Hvis man vel at mærke vil tage den vanvittige klovn dødsensalvorligt. Og det vil både Phoenix og ’Hang Over’-instruktøren Todd Phillips i en film, der er så mørk, at den følelsesmæssigt udspiller sig i en kælder sort som kul.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Få det store overblik for 1 kr.
Prøv den fulde adgang til Politiken.dk, apps, podcast og meget mere for kun 1 kr. De hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind