’Linde på bjerget’ var en rodebutik, og selv om Sofie Linde og Rasmus Bjerg var godt selskab på Aveny-T, burde de nok have aflyst.

Måske skulle Sofie Linde og Rasmus Bjerg bare have aflyst den forestilling

Tv-vært Sofie Linde og skuespiller Rasmus Bjerg har haft to uger til at stable noget på benene på Aveny-T. Foto: Theis Mortensen
Tv-vært Sofie Linde og skuespiller Rasmus Bjerg har haft to uger til at stable noget på benene på Aveny-T. Foto: Theis Mortensen
Lyt til artiklen

Det burde vel være gået langt værre, end det på mirakuløs vis gjorde for tv-vært Sofie Linde og skuespiller Rasmus Bjerg, der kun havde haft to uger til at stable en eller anden form for show på benene – selv præsenterede de det som ’en rodebutik’. Hvad skal man sige? Man kan slippe af sted med meget i showbiz.​

Oprindelig skulle Linde have lavet en forestilling sammen med tv-vært Anders Breinholt, der valgte at trække stikket. Så skulle der sadles om i en fart, og det stod hurtigt klart, at Bjerg har komisk timing og talent nok til lige at ryste sådan en præstation ud af ærmet – no problem!

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her