Hun forsøgte at holde tårerne tilbage, mens hun mindedes farven på sin natkjole.
Men skuespilleren Annabella Sciorra, som mange husker for sin rolle som den italiensk-amerikanske bilsælger Gloria Trillo i den populære mafia-tv-serie ’The Sopranos’, kunne ikke lade være med at græde.
I vidneskranken i retssalen i New York blev den 59-årige Sciorra, ifølge flere medier til stede i retssalen, bedt om at huske tilbage på den nat i vinteren 1993 eller 1994, hvor hun fortæller, at filmproduceren Harvey Weinstein voldtog hende efter en branchemiddag.
Annabella Sciorra var torsdag den første af fire kvinder, der skal vidne for anklageren i sagen mod Harvey Weinstein. I New York står den oscarvindende filmproducent anklaget for voldtægt og andre seksuelle krænkelser mod to kvinder, en tidligere assistent og en skuespiller.
Weinstein var indtil 2017 en af filmbranchens mest magtfulde og succesrige producenter. Men i 2017 udkom først The New York Times og senere The New Yorker med en lavine af undersøgende artikler, der detaljeret, omfangsrigt og med brug af et overvældende og samstemmende kildemateriale, skildrer, hvordan Weinstein i flere årtier misbrugte sin magtfulde position til at presse eller tvinge kvinder til at tilfredsstille ham seksuelt.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Bliv en del af fællesskabet på Politiken
Det koster kun 1 kr., og de hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Prøv nuEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind her