Nordisk Film, Egmont og BIG’s nye forslag til en bygning på Palads-grunden er for stort og ikke særligt nok som biografpalads. Det er endnu ikke værdigt til at slå den gamle paladsbygning omkuld, skriver Karsten Ifversen i denne kommentar.

Stjernearkitekts nye planer for Palads er et generisk kontorhus med tynd grøn glasur

Visualisering Bjarke Ingels Group
Visualisering Bjarke Ingels Group
Lyt til artiklen

Den stribede Palads-bygning med sin karakteristiske bemaling af Poul Gernes er som en fransk klovn i bybilledet. Et overvintret billede fra de postmoderne 1980’ere klæbet uden på den barokke filmteaterbygning fra 1921, som passer ind i en storbys sammenrend af umage størrelser ved ikke at minde om noget som helst andet end sig selv. ​​

Det er hverken en fantastisk bygning i sig selv, eller længere nogen stor biografoplevelse at komme i den gamle biograf. Palads er dermed ikke umistelig. Men den er trods alt noget særligt. Som en reminiscens fra en tid, hvor man fejrede filmmediet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her