Det kom som et chok for flere lærerinder, da de blev tvunget til at undervise i seksualoplysning. Fem årtier efter føler tre af fire lærere sig stadig ikke klædt på til faget, og det diskuteres, om det skal gøres obligatorisk på læreruddannelserne. I anledning af 50 års-jubilæet skriver vi seksualundervisningens kulturhistorie.
De havde aldrig selv haft sex. Nu skulle de undervise i det
Det var grænseoverskridende for ældre lærerinder at blive tvunget til at undervise i et emne, der i så høj grad var et tabu for dem. Til stor morskab for satiretidsskriftet ’Blæksprutten’s læsere i 1970. Tegning Ole Byskov/Visda
Lyt til artiklen
Henter...
I en lille landsbyskole i Bregninge på Falster fik den 53-årige lærerinde Inger Voldum-Jensen i maj 1970 sit livs chok.
Det danske Folketing havde besluttet at gøre seksualundervisning obligatorisk i alle landets folkeskoler – også i frøken Voldums lille skole for de tre mindste klassetrin.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.