Rodebunkerne har ikke tiltrukket sig ligestilling i samme grad, som andre områder i hjemmet har. Det hænger blandt andet sammen med kulturelt forankret skamfølelse, mener kønsforsker.

Her er ikke ligestilling: Oprydning hænger stadig på kvinderne

 Det er stadig kvinder, der tager den store huslige tørn i hjemmet. På det punkt er der stadig langt til ligestilling mellem kønnene. Arkivfoto Mogens Berger
Det er stadig kvinder, der tager den store huslige tørn i hjemmet. På det punkt er der stadig langt til ligestilling mellem kønnene. Arkivfoto Mogens Berger
Lyt til artiklen

Over de seneste årtier har mænd i stigende grad taget del i det huslige arbejde, når det for eksempel drejer sig om at handle, hente børn og lave mad. Og mens fordelingen af barsel er en politisk varm kartoffel, står mænd for en stadig stigende andel af børnepasningen. Hovedparten af de huslige tørne foretages stadig af kvinder, men der er skred i sagerne.

Anderledes uforandret ser det ud, når man kigger på oprydningen i hjemmet, hvor der er bemærkelsesværdig langt til ligestilling mellem kønnene.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her