Fra 1. december booster TV 2 sit børneindhold på TV 2 Play med 350 timers ny underholdning. Hvis TV 2 med børneuniverset Oiii kan skabe de vaner, der skal til for at fastholde børnene, står stationen stærkt, spår ekspert.

Den nye Bubber er en bæltetaske med øjne

Lyt til artiklen

Tiden for et dedikeret og fastlagt børnetilbud er forbi. Så bombastisk lød det fra kanalchef Lotte Lindgaard i december 2015, da TV 2 nedrustede sit tilbud til de danske børn, da man valgte at trække stikket på den sidste tilbageværende børneflade lørdag morgen på hovedkanalen. I stedet valgte man at smide lidt ekstra udenlandske tegnefilm på streamingtjenesten TV 2 Play og i stedet lægge vægt på udvikling af tv og film til hele børnefamilien. Blandt andet med weekendunderholdning som ’Danmark har talent’, ’Klipfiskerne’, ’Rundt på gulvet’ og ’Voice – junior’.

Nu er TV 2 så vendt på en tallerken og vælger at træde ind i børnenes verden for alvor, når stationen fra 1. december udvider sit tilbud til de yngste med mere end 350 timers film, tv-serier og ikke mindst nye eksklusive danskproducerede børneprogrammer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her