Kvinder modtager kun 10 procent af de penge, der udbetales via rettighedsorganisationen Koda, viser helt ny opgørelse. Det er »chokerende«, siger formand for Dansk Musiker Forbund.
»Det er ikke i orden«: Ny undersøgelse chokerer formand for danske musikere
MØ, der her optræder på Orange Scene på Roskilde Festival i 2019, var den eneste kvinde, der havde et hit med på Kodas top-10-liste over de mest indtjenende danske numre i 2019. Foto: Jens Hartmann Schmidt/POLFOTO
Lyt til artiklen
Henter...
Det har været på dagsordenen længe. Uligheden mellem kønnene i musikbranchen. Men nu afslører en ny opgørelse fra musikernes rettighedsorganisation, Koda, hvor grelt det egentlig står til. Og uligheden, den er massiv.
Opgørelsen viser, at blot 19 procent af Kodas medlemmer er kvinder. Og de 19 procent modtager kun 10 procent af den samlede udbetaling fra Koda. Det vil sige, at de tjener væsentligt mindre på deres musik, end mændene gør.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.