Nikolaj Kunsthal markerer sine første 40 år med en udstilling af det medie, som især har nydt fremme på adressen: den moderne videokunst. En af de kunstnere, der står stærkt på udstillingen, er Ida Kvetny, der viser, at hun en dag kan flytte den animerede billedkunst til et sted, hvor den aldrig har været før. Et andet klassisk videoværk citerer flittigt fra en gammel farce.

Marx Brothers går igen i københavnsk kunsthal

Med dette fantasifulde computeranimerede besøg på toilet refererer Ida Kvetny til en klassisk video af instruktøren Peter Greenaway, som også kan ses på udstillingen i Nikolaj. Men det tager altså en halv time!  Foto: Ida Kvetny
Med dette fantasifulde computeranimerede besøg på toilet refererer Ida Kvetny til en klassisk video af instruktøren Peter Greenaway, som også kan ses på udstillingen i Nikolaj. Men det tager altså en halv time! Foto: Ida Kvetny
Lyt til artiklen

Både på museer og blandt publikum er anerkendelsen kommet sent til videokunsten. Især i Danmark. Måske var den endda kommet endnu senere – eller slet ikke – hvis ikke Nikolaj Kunsthal gennem 40 år havde slået et slag for en særlig kunstnerisk udtryksform, bl.a. gennem de årligt tilbagevendende Fokus-festivaler for international videokunst.

I modsætning til hvad mange tror, dækker denne kunst, der blot er lidt yngre end tv-mediet, ikke kun over avantgardistiske eksperimentalfilm for et publikum, der ikke engang er stort nok til at fylde en dagligstue. Med videokunst er der tale om helt andre måder at engagere et publikum på end dem, som den fortællende film gør brug af. Og så er disse frie ’forestillinger’ mere kunst end film, hvormed ikke sagt, at betydelige film ikke kan gøre krav på at være kunstværker.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her