Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

På Tribeca Filmfestival har rapperen A$AP Rocky premiere på sin dokumentar ’Stockholm Syndrome’. Blandt de medvirkende er hans berømte støtter Kim Kardashian og Tyler, the Creator.

A$AP Rocky laver dokumentar om sin fængsling i Sverige

Her ses A$ap Rocky ved en koncert på Northside Festival 2014 i Aarhus.   Foto: Gregers Tycho/POLFOTO
Her ses A$ap Rocky ved en koncert på Northside Festival 2014 i Aarhus. Foto: Gregers Tycho/POLFOTO

3. juli 2019 blev den amerikanske rapper A$AP Rocky anholdt i Stockholm efter et gadeslagsmål med en 19-årig mand af afghansk afstamning. Han blev varetægtsfængslet og siden tiltalt for vold.

Nu har rapperen lavet en dokumentarfilm baseret på sine oplevelser i et svensk fængsel med titlen ’Stockholm Syndrome’. Den får premiere på Tribeca Film Festival i New York 13. juni. Det skriver magasinet Dazed.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her