2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

En undskyldning er ikke nok, siger mor til tidligere pigekorsanger. Og det kan være en mulighed at søge erstatning for krænkelser i DR Pigekoret, siger advokaten, der repræsenterede Godhavnsdrengene.

»Det har påvirket os hele livet«: Pigekorsangere vil have erstatning fra DR

Det vigtigste er, at krænkelserne ikke gentager sig, siger tidligere sanger i koret om ønsket om en undskyldning eller erstatninger fra DR.   Foto: Carsten Snejbjerg/Ritzau Scanpix
Det vigtigste er, at krænkelserne ikke gentager sig, siger tidligere sanger i koret om ønsket om en undskyldning eller erstatninger fra DR. Foto: Carsten Snejbjerg/Ritzau Scanpix

Når DR skal forholde sig til konklusionerne på deres egen advokatundersøgelse af seksuelle krænkelser i DR Pigekoret, vil en passende reaktion være at udbetale erstatninger til de sangere, der er blevet krænket i løbet af deres tid i koret.

Det mener tidligere pigekorsanger Tove Kühl.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her