Der blev kastet rundt med engelske låneord i det første liveprogram af ’X Factor’. Men hvad menes der egentlig med ’floor’ og ’dated’, og hvad sker der, når noget går ned i Randers?, spørger sprogforsker Marianne Rathje, der har lagt mærke til, at hun selv går rundt og siger noget forkert.
Sprogforsker:Vi har lånt ordet fra engelsk. Vi bruger det bare ikke, som englænderne gør
Sofie Linde ses her under det første liveshow i den nye sæson af 'X Factor'. Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
Så er liveprogrammerne i ’X Factor’ startet, og dermed er en ny sæson med guf til sproginteresserede i form af nymodens talesprog skudt i gang. Og første liveshow skuffede ikke.
Lad mig slå fast med det samme: Trods den nye dommer Simon Kvamms prisværdige tiltag med, at hans deltagere kun skal synge på dansk, blev det sprogligt set de engelske låneords aften.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.